A mai napig nyolc iskola és 383 gyerek és családja teljesítette Görögországban (Thessalonikiben, Alexandroupolisban és Athénban) a MESE-hősök küldetést. MESE-hősökként az osztályban megtanították nekik, hogyan ismerjék fel a stroke tüneteit, és hogyan hívjanak segítséget a 112 tárcsázásával. A világjárvány idején az otthonmaradás fontosságáról folytatott vita fokozódása nagy kérdéseket vetett fel a görögországi Szalonikiben lévő Macedón Egyetem Oktatás- és Szociálpolitikai Tanszékének helyi végrehajtó csoportja számára, melyet Hariklia Proios egyetemi docens, PhD CCC-SLP, az Európai Egészségügyi Iskolák Hálózat Alapítvány (SHE) tagja vezet. Néhány megbeszélés után abban állapodtunk meg, hogy ezekben az időkben a program digitális megvalósításának új módjait keressük. Tekintettel arra, hogy a karantén távol tartja a gyermekeket szeretteiktől -például nagyszüleiktől is- ez egy jó lehetőségnek tűnt arra, hogy a gyermekek megmutathassák, mennyire szeretik őket és mennyire törődnek velük. Ugyanakkor ez arra is rávezeti a gyermekeket, hogy érett és felelősségteljes hozzáállást alakítsanak ki egészségügyi kérdésekben, ami aztán majd egész életükben elkíséri őket, és így felelős polgárokká válhatnak.
Megoldásunk az volt, hogy az osztályon belüli programot egy 5 videóból álló, egyenként 15 perces sorozattá alakítottuk. A szülőket megkértük, hogy először regisztráljanak a www.fastheroes.com oldalon, majd nézzék meg a videókat abban a sorrendben, ahogy azok az osztályon belüli felhasználásra készültek. A videók különféle interaktív kép- és hangkombinációkat tartalmaznak, például digitális mesemondást, kézműveskedést, festést, játékokat, küldetéseket stb.
A kísérleti programban 33 gyermek vett részt, 3 és 9 év közöttiek, különböző görögországi városokból (Kalkísz, Eleftherúpoli, Kaztoriá, Kateríni, Náusza, Pátra, Pireusz, Szaloniki és nemrégiben csatlakozott a ciprusi Limasszol és Nikózia). A kísérlet során arra kértük a szülőket, hogy minden egyes foglalkozás után küldjenek el egy-egy fényképet, amely bemutatja az otthoni tevékenységek megvalósulását. A csapat örömmel tapasztalta, hogy ezek a családok milyen találékonyak és mennyire lelkesek a stroke tüneteinek elsajátítása során. Az alábbiakban megosztunk néhány fényképet a karanténban lévő kis MESE-hőseinktől, akik részt vettek a program digitális kísérleti változatában.
A digitális kísérleti program sikerének következményeként – együttműködve a KIDOT fesztivállal – egész Görögországban útjára indult a videokampány a családok megszólítására.
Reméljük, hogy a MESE-hősök ezekben az időkben is össze tudják hozni a családokat!